Nový album Keď sa stmieva

Veľavážení priatelia, máme tu česť Vám oznámiť, že našej kapele Lekra vyšiel nový album "Keď sa stmieva". V roku 2022 padlo konečné rozhodnutie - nahrať satršie ako úplne nové skladby. Koncom roka LEKRA zahájili intenzívne prípravy a začiatkom roka 2023 sa v Birdland studios v Považskej Bystrici začalo nahrávať.

 

Keď sa stmieva

Kúpiť CD

  Dnes sa môže kapela LEKRA pochváliť novým albumom "Keď sa stmieva", ktorý obsahuje až 12 piesní. Sú na ňom nové skladby, ale aj kúsky zo starších období. Autorom textov a hudby je spevák Ľubomír Kováčik a na aranžmánoch spolupracovala celá kapela.  Na albume si zahrali aj hostia ako známi huslista Stano Palúch, speváčka Agáta Kováčiková, na cimbale Andrej Grajcarík a na píštaly Vladimír Moravčík. S produkciou prišiel pomôcť Martin Gašpar.

Ďalej Ľubomír Kováčik:
“Tento album je výnimočný hlavne zvukom. Na albume sa používali aj staré nástroje od bicích, gitár či staručkého a plne analógového Hammond organu, ktoré dali skladbám, podľa nás, jedinečný a skvelý zvuk. Nahrávalo sa aj na staré 8 stopové pásy pre zachytenie bezchybného mäkkého analógového zvuku. Za týmto celým stojí Birdland studios a Miloš Rojko mladší aj starší, ktorí použili tú najlepšiu zvukovú techniku a vybavenie na to, aby sme takýto zvuk dosiahli. Bol to pre nás výnimočný zážitok,  nahrávať v takomto svetovom štúdiu.”

Na albume sú naozaj použité rôzne nové nástroje a aranžmánovo je veľmi vyladený. Jednoducho sa nenudíte. Úvodná skladba “Keď sa stmieva” zaujme cimbalom a vokálmi, ktoré dávajú skladbe priestor a gradáciu. Ľudová pieseň “Ja bývam na jame” je nenásilne upravená a navodí zimomriavky. Na piesňach sú použité aj tradičné slovenské ľudové nástroje ako napr. Drumbľa a píšťaly.  Na albume sa nachádzajú aj dve čisto folkové gitarové skladby, ktoré zaujmú textami a príbehom. Pieseň “Papuče” zaujme tiež výnimočnou virtuozitou Stana Palúcha na husliach.

Netreba viac prezrádzať treba si album vypočuť.

 
  Počúvať cez Spotify
Počúvať cez APPLE music
Počúvať cez YouTube