História

LEKRA - jej vznik, členovia a všetko čo k tomu patrí.

Lekra na Lodenici Naša kapela vznikla asi tak pred desiatimi rokmi, v Dolnom Kubíne. Všetko to začalo tak, že Ľubo Kováčik, ako sólista potreboval okolo seba ľudí, ktorí by vedeli hrať a zabávať sa, a tak založil kapelu Lekra.

Pravdupovediac, kapela sme si začali hovoriť, až po našom prvom vystúpení, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici. Hrali sme tam ako zoskupenie troch mladých chlapov Ľubo Kováčik - gitara, Robo Trukvalter - basgitara, Juraj Krkoška - bicie, ktorí skúšali trpezlivosť a bubienky porotcov na Strunobraní. Paródiou na tom všetkom bolo to, že sme festival vyhrali a postúpili sme na celoštátne kolo. Toto samozrejme nikto nečakal.

Plánovali sme zoskupenie po čase rozpustiť, lebo každý člen hrával v inej kapele, ale teraz sme už nemohli cúvnuť. Na spomínanaj celoštátnej akcii sme dosiahli ďalšie úspechy, a to nás tlačilo dopredu. Po čase sme k rockovej trojke pozvali klávesáka Mareka Vodičku, ktorý obohatil kapelu o nový "sound"-:) 'marek čau', a začali sme koncertovať.

Išlo nám to naozaj výborne, takpovediac vyhrali sme čo sa dalo. Viacnásobný víťazi festivalov: LODENICA, STRUNOBRANIE, STUPAVSKÝ ŠIRÁK, víťazy medzinárodnej súťaže PORTA v ÚSTÍ nad LABEM, štvrté miesto na najväčšom československom festivale ZAHRADA, a to som vymenoval len tie najväčšie. Nedá sa však vyhrávať a súťažiť do nekonečna. (boli to pekné ale aj tvrdé časy, asi:)) V dnešnom období hrávame už ako profesionálna folkrocková kapela.

Nástrojové obsadenie je rovnaké (gitara, basgitara, klávesy, bicie) len na poste bubeníka sa menili, najprv Juraj Krkoška potom Peter Mihál a dnes s nami hráva bubeník Jozef Gebura. S ním sme nahrali aj náš debutový album, ktorý sa volá Povedz milá. Ako ďalší úspech je prebojovanie sa do semifinále eurovízia 2010 so skladbou DOLINA DOLINA. Môžem povedať, že toto bol náš odrazoví mostík a preto túto skladbu propagujeme ako singel. Tak to by bolo o kapele zatiaľ všetko.

 

s pozdravom Ľubo Kováčik